Przewóz osób należy do bardzo odpowiedzialnych zajęć. Kierowca musi nie tylko przetransportować pasażerów z punktu A do punktu B. Musi zrobić to umiejętnie, tak by pasażerowie mogli dotrzeć na swoje przystanki bezpiecznie. Dotyczy to zarówno komunikacji publicznej, jak i prywatnego transportu autokarami.

Decydując się na wynajem autokarów, firma zleca zadanie przewozu jednemu ze swoich kierowców. W jej kompetencjach jest by kierowca był należycie przeszkolony i dysponował koniecznymi uprawnieniami.

Jakie to uprawnienia? Jakie cechy powinien mieć kierowca autokaru by móc dobrze wykonywać swoją pracę?

Kategoria D – punkt obowiązkowy

Podstawą, by móc kierować autokarami jest posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Punktem wyjścia jest tu posiadanie prawa jazdy kategorii B, gdy posiadamy je kilka lat można zacząć kurs na kategorię D. To właśnie kategoria D prawa jazdy daje przepustkę do zawodowego transportu pasażerów.

By ubiegać się o uprawnienia tej kategorii, kandydat musi mieć ukończone 24 lata. Wymagana jest również pozytywna opinia lekarska, która toruje drogę do odbycia kursu kończącego się egzaminem. Dodatkowo, oprócz tradycyjnych badań lekarskich, kandydat na kierowcę musi też przejść testy psychologiczne, które potwierdzają jego zdolność do wykonywania zawodu.

Po odbyciu kursu i pozytywnym zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego można cieszyć się ze zdobycia nowych uprawnień. Z tego typu uprawnieniami można następnie szukać pracy w firmach świadczących wynajem autokarów Poznań czy w spółkach miejskiej komunikacji publicznej.

Cechy i wiedza potrzebne kierowcy autokaru

Poza formalnymi wymaganiami, kierowca autokaru powinien dysponować także szeregiem różnych cech, które są przydatne w tym fachu. Powinien być odpowiedzialną i empatyczną osobą, wskazana jest także odporność na stres i orientacja na detale. Wynajem autokarów w Poznaniu zatrudnia kierowców, którzy swobodnie dogadują się z pasażerami i są gotowi by w razie potrzeby nieść im pomoc.

Kierowca powinien też posiadać przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy i mieć świadomość, że ponosi odpowiedzialność za życie i zdrowie pasażerów. Musi być w pełni skoncentrowany na swoim zadaniu i potrafić odnaleźć się w niestandardowych sytuacjach na drodze.

Wynajem autokarów – gdzie szukać sprawdzonych usługodawców?

Decydując się na wynajem autokarów, warto dogadać się z firmą świadczącą usługi by zapewniła ona kompetentnych kierowców. Dzięki odpowiedzialnemu kierowcy za sterami autokaru każda trasa może być przyjemniejsza i bardziej komfortowa.

Warto też wiedzieć, że firmy, których oferta zawiera wynajem autokarów Poznań, prowadzą cykliczne kursy przypominające dla kierowców. Dzięki temu są oni na bieżąco z nowościami w branży, a jakość wykonywanej przez nich pracy wzrasta.